Príslušenstvo

Vstup a výstup z bazénu

Pre pohodlné vystupovanie z bazénu potrebuje každý bazén schody alebo rebrík. Schody sú koncipované ako vnútorná súčasť bazénu a rebrík je nerezová konštrukcia, ktorá trčí von z bazénu. Obe riešenia majú svoje výhody a nevýhody.

Rebrík uvoľňuje priestor v bazéne na plnohodnotné využitie všetkých rohov bazénu, zaberá menej miesta a umožňuje používať bazén ľuďom, ktorí sa potrebujú pridržiavať oboma rukami pri vchádzaní alebo vychádzaní z bazénu. Aby ale dlho vydržal, musí mať voda neustále PH na úrovni 7,2. V prípade použitia slanej vody nemôže byť použitý nerezový rebrík, čo predražuje jeho konštrukciu. A tiež je rebrík komplikácia, ak uvažujete o zastrešení.

Schody vyrábame ako súčasť bazénu. Môžu byť umiestnené do rohu bazénu – tento typ nazývame vnútorné schody. Alebo môžu na pôdoryse z bazénu vytŕčať – tento typ nazývame vonkajšími schodmi. Obe riešenia sú konštrukčne totožné. Sú vyrábané z plastu hrúbky 15 mm s proti šmykovou povrchovou úpravou, robíme ich z odtieňu svetlomodrej farby, aby boli v bazéne ľahko rozpoznateľné. V prípade, že sa rozhodnete pre vonkajšie schody, pripravíme Vám nákres bazénu v pôdoryse v mierke, aby ste sa mohli vidieť, ako bude bazén vyzerať a mohli sa presvedčiť, či sa Vám bazén bude po estetickej stránke páčiť.

Vodu v bazéne je možné ohrievať rôznym spôsobom.
1. Elektricky. Tento spôsob je vhodný pre zákazníka, ktorý chce mať možnosť ohrievať bazén za každého počasia (solárny ohrev nie je funkčný, keď nesvieti slnko a pod.). Tento spôsob je zároveň pre svoju jednoduchosť vhodné aj dodatočne montovať do už existujúceho bazéna. Jednoduchým vložením do výtlačného systému – t.j. do časti, v ktorej voda prúdi od filtra smerom do bazénu. Vzhľadom na vyššiu finančnú náročnosť ohrevu týmto spôsobom je vhodné mať k dispozícii znížené sadzby na dodávku elektriny (nočný prúd). A keďže napätie ohrevu je 400V, treba počítať aj s dostatočne silným prívodným káblom a vhodným istením. S ohľadom na ostatnú bazénovú technológiu Vám navrhneme prierez káblu aj potrebnú hodnotu ističa.

2. Tepelným čerpadlom. Zjednodušene povedané, tepelné čerpadlo funguje na opačnom princípe ako klimatizácia. Odoberá zo vzduchu teplo, ktorým ohrieva nemrznúcu kvapalinu. Túto potom kompresor stlačí, čím sa zohreje a vo výmenníku odovzdá svoje teplo bazénovej vode, ktorá cez zariadenie preteká. Tento spôsob ohrevu funguje už pri vonkajšej teplote 15 st. Celzia a má najvyššiu účinnosť zo všetkých spôsobov ohrevu vody. Jeho výhodou je, že má vlastný termostat a ak je voda dostatočne tepla, sám sa vypne. V kombinácii so zastrešením Vám umožní používať bazén od marca do októbra.

3. Tepelným výmenníkom. Tepelný výmenník je zariadenie, ktoré odovzdáva teplo inej kvapaliny bazénovej vode, ktorá cez výmenník preteká. Vkladá sa ako jeden diel do potrubia od filtra smerom do bazénu. Do výmenníka sa privádza teplá tekutina, ktorú môžu zohriať rôzne zariadenia – napr. solárny systém ohrevu, tepelné čerpadlo zem/voda alebo plynový kotol v dome. Systém tepelného výmenníka sa projektuje v závislosti od spôsobu úpravy bazénovej vody (slaná/chlórovaná) a od výstupnej teploty primárneho zariadenia na ohrev.

Ak ste plavec a chcete si v bazéne často intenzívne zaplávať, asi Vás bude zaujímať protiprúd . Je to v podstate výkonné čerpadlo, ktoré zo steny bazénu vháňa do bazénu niekoľko cm pod povrchom vody silný prúd vody, ktorý vytvorí v bazéne silné prúdenie, takže budete plávať a pritom budete „stáť na mieste“. Protiprúd si však vyžaduje bazén o dĺžke 5 metrov a viac. Ak je pre Vás investícia do protiprúdu na začiatku vysoká, môžete nechať do bazénu zriadiť predprípravu na protiprúd, ktorá Vám umožní inštaláciu protiprúdu neskôr.

Technológia starostlivosti o bazén

Každý náš bazén je vybavený skimmerom (prepadom). Je to otvor v bazéne, ktorým sa nasáva voda z bazénu do filtrácie a jej ďalšej úprave. V prípade väčších bazénov je skimmerov viac. Súčasťou skimmerov je aj redukcia pre napojenie bazénového vysávača. Po úprave voda vchádza do bazénu vtokovými tryskami. Ich počet a umiestnenie opäť závisí od veľkosti bazénu.

Po nasatí vody cez skimer voda vchádza do pieskového filtra, ktorý obsahuje náplň z jemného piesku zrnitosti 0,4 – 0,8 mm, v ktorom sa zachytia všetky mechanické nečistoty. Naše filtrácie obsahujú špeciálny 6-cestný ventil, otočením ktorého zrealizujte prepláchnutie náplne filtra a zbavíte ho tak všetkých nečistôt. To sa deje tak, že voda z bazénu po tom, ako prejde cez filtráciu, nevteká naspäť do bazénu, ale špeciálnym potrubím vyteká do kanalizácie. Nie je preto potrebné filtráciu rozoberať ani nijak inak s ňou manipulovať.

Samotná filtrácia vody však nepostačuje k tomu, aby voda vo vašom bazéne bola kryštálovo čistá. Je potrebné postarať sa o pH vody. Ideálna hodnota pH je 7,2. Vyššia hodnota spôsobuje tvorbu minerálnych usadenín a zákalov, nižšia hodnota zase podráždenie pokožky, koróziu kovových povrchov a blednutie farieb bazénu. A rovnako je správna hodnota pH dôležitá pre účinnosť dezinfekčných prostriedkov. Udržiavať pH si môžete sami ručne (meraním a následným dávkovaním prípravkov na úpravu pH). Osobne Vám ale odporúčame spoľahnúť sa na automatiku, ktorú Vám dodáme – tá Vám bude vždy pri bežiacej filtrácii kontrolovať hodnotu pH a pri aj tej najmenšej odchýlke zabezpečí plynulé dávkovanie prípravkou na úpravu pH.

Druhá podstatná súčasť starostlivosti o vodu je jej dezinfekcia. Tou najjednoduchšou a najlepšou voľbou je v súčasnosti slaná voda. Táto voľba je najlepšia pre zákazníkov, ktorí nemajú veľmi čas starať sa o dezinfekciu vody. Spolu s automatickou kontrolou pH Vám táto technológia zabezpečí to, že Vaša starostlivosť o kvalitu vody sa obmedzí na kontrolu dvoch čísiel na prístrojoch technológie. Slaná voda je rovnako vhodná pre zákazníkov alergických na chlór. Podstata tejto technológie spočíva v tom, že v bazéne sa rozpustí bazénová soľ, ktorá pridá bazénu jemnú slanú príchuť, pritom však nedráždi oči pri potápaní bez okuliarov (koncentrácia soli je cca. 0,35%). Z tejto slanej vody sa potom v solnizačnej jednotke umiestnenej za filtráciou na princípe elektrolýzy do vody uvoľňuje voľný chlór, ktorý okamžite dezinfikuje vodu, pritom však nemení zápach vody ani nemení jej chuť. Tento spôsob je šetrný voči ľudskému organizmu a má priaznivé účinky na ľudskú pokožku.

Doplnkové súčasti bazénu, ktoré zvyšujú jeho komfort:


1. Osvetlenie
2. Protiprúd
3. Ohrev vody
4. Solárna plachta
5. Vysávač

Osvetlenie bazénu je vyslovene estetickou a dekoračnou otázkou. Inštaluje sa do stien bazénu, pričom Vám poradíme, kde a v akom počte svetlá umiestniť, aby ste boli spokojní s kvalitou osvetlenia. DO bazénov inštalujeme 300V svetlá na bezpečnom 12V napätí. Ak sa rozhodnete pre osvetlenie, nezabudnite si naplánovať vhodné umiestnenie vypínaču svetiel (terasa, perigola, fasáda RD), odkiaľ budete chcieť svetlo zapínať.